Tüketici Hakları Yönetmeliği Değişiyor mu?Haberleşme sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği 28 Nisan'da yürürlüğe girecek. Yeni yönetmelikle birlikte tüketici hak ve menfaatinin korunması konusunda birçok yenilik yer alacak.

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından, iletişim merkezi ve elektronik haberleşme sektöründe tüketici haklarına ilişkin düzenlemeler toplantısı gerçekleştirildi. Haberleşme sektörüne ilişkin yeni düzenlemeler getirildiğini belirten BTK Başkanı Ömer Sayan, "Kurumumuz tarafından hazırlanan haberleşme sektöründe tüketici hakları yönetmeliği 28 Nisan'da yürürlüğe girecek. İletişim sektörü tüketicinin korunması noktasında BTK tüm sektörlere öncü olmaya devam ediyor. Kurum olarak tüketicilere en üst seviyede fayda sağlayabilecek hayata geçirmek görevimiz. Yeni yönetmelikle birlikte tüketici hak ve menfaatinin korunması için birçok yenilik yine iletişim sektöründe yer alacak. Bu yönetmelik kapsamında ilk kez abonelik sözleşmelerinin kurumumuz tarafından belirlenebilecek hükümler çerçevesinde elektronik ortamda tesis edilebilecek. Şimdiye kadar elektronik aboneliğin durum olmadığı bir durum söz konusuydu bir geçiş süreci oldu. Bu yeni yönetmelikle birlikte bunun yolu açılmış oldu" dedi.

"Cihazın ayıbından işletmeciler sorumlu olacak"

"Tüketicilerin veya işletmecilerin, tablet veya bilgisayar kullanarak işletmeci ofisleri veya kendi meskenlerinde abonelik sözleşmeleri düzenlemesine ilişkin gerekli kuralları belirliyor olacağız" diyen Sayan, "Cihaz içeren sözleşmelerde cihazın ayıbından da işletmeciler sorumlu olacak. Yabancı uyrukların abonelik sözleşmelerinde geçerli olan kimlik belgesi de kabul edilebilecek. Bunun yanında ispat yükümlülüğü ortadan kalkacak. Abonelerin kampanyaları bitmeden önce, kampanya sonrası bilgilendirmeleri abonelere sesli veya kısa mesajla iletilebilecek. Tüketicilerimiz için sabit haberleşme sistemlerinde yeni adreste şebeke olması halinde 10 gün içerisinde nakil işlemi tamamlanacak ve hizmet cayma bedeli farkı alınmayacak. Görme engelli vatandaşların yurt dışında servis hizmetlerinden yararlanması için bilgiler sesli olarak iletilecek. Cihaz değişim ve iade de, işletmecinin yetkili kıldığı tüm servislerde gerçekleştirilebilecek. Tüketicilerin, hat değişikliği sebebiyle operatörlerden alacakları iade parasını ise E-devlet üzerinden kolayca yapabilecekler" şeklinde konuştu.

Konular

Aniden bele giren ağrı nasıl geçer?
Türkiye'deki yoğun bakım sorununun nedenleri neler?
Türk ve Alman vatandaşları sosyal güvenlik hakları konusunda bilgilendirilecek
Eksik kademe tespiti emekli aylığı ve ikramiyesini nasıl etkiler?
Türkiye'nin zeytin çeşitleri Ulusal Arazi Gen Bankası'nda
Gulik otu faydaları nelerdir?
Tüketici Hakları Yönetmeliği Değişiyor mu?
TÜİK ölüm nedeni istatistiklerini açıkladı
İnsülin Enjeksiyon Teknikleri ve Tedavileri Kılavuzu
Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi açıldı
SGK, sağ olan hastanın öldü diye nefes destek cihazını geri istedi
SGK'dan görüntü paylaşım ve e-Nabız hakkında duyuru
Meyve suları zararlı mı?
Erkekleri 'kanser' kadınları 'kalp' öldürüyor
Kaç çeşit kanser var? Kanser türleri nelerdir?
Eczacılar ve diş hekimlerinin istifa sonrası dönüşleri nasıl olmaktadır?
Hiperaktivitenin sebepleri nelerdir?
Alerjik rinit nedir nasıl geçer?
Hangi işlerde erken emeklilik var?
Hangi yiyecekler beyne zarar veriyor?
e-Yoklama ve Aile Hekimi İşlemleri Projesi nedir?
Emeklilere bayram ikramiyesi verilecek mi?
Bir bireyin madde kullanıp kullanmadığını nasıl anlayabilirsiniz?
Emeklilerin ikramiyesi ne zaman ödenecek?
Palm yağı nedir, hangi ürünlerde var?
Doğadan uzak büyüyen çocukların ruh sağlığı olumsuz etkileniyor
Bayram ikramiyesinden kimler faydalanabilecek?
Akademisyenlerin emeklilikte önemli kayıpları
Emekli maaşına çifte koruma geliyor
Türkiye'de şehir hastanelerinin yatak kapasiteleri